روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی مهمترین دانش در حوزه مدیریت منابع انسانی و استعداد سازمان ها

روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی سازمانی تا قبل از سال 1900 وجود نداشت و مفهوم آن اولین بار توسط روانشناسی به نام برایان در حوزه کسب وکار و سازمان مطرح شد، در ادامه نیز محققان زیادی مانند والتر اسکات بر این نکته اشاره کردند که مدیران بازاریابی شرکت ها برای تعریف پکیج های تبلیغاتی باید دانش روانشناسی کسب وکار را داشته باشند.به طور کلی می توان گفت روانشناسی سازمانی و صنعتی عبارت است از دانش و علم بررسی مجموعه عوامل و متغیرهایی که رفتار فرد را در دنیای کسب وکار تحت تأثیر قرار می‌دهند. بطور کلی روانشناسان سازمانی رفتار را در موقعیتهای کاری مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند.انجمن روانشناسی آمریکا به طور کلی روانشناسی سازمانی را مطالعه علمی رفتار فرد در شرکت ها و سازمانها و محل کار می داند.

روانشناسی امروزه در بسياري از حوزه‌هاي دانش مديريت و کسب وکار مانند رهبري سازماني، مدیریت منابع انساني، رفتار سازماني، خلاقيت و تفكر خلاق، تصمیم‌گيري و اثربخشي سازماني،ارزیابی عملکرد کارکنان،توسعه آموزش،استخدام و جذب نیروی انسانی جایگاه ویژه­ای به خود اختصاص داده است.

امروزه در بسیاری از دانشگاههای مطرح جهان رشته روانشناسی سازمانی و صنعتی به عنوان یکی از گرایش های پر مخاطب حوزه مدیریت و کسب وکار به شمار می آید.

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به نیز به عنوان برند برتر حوزه آموزش کسب وکار اقدام به طراحی دوره MBAیکساله روانشناسی صنعتی و سازمانی نموده است.این دوره به مدت 250 ساعت و در طول یکسال به ارائه سرفصل های مانند:تحلیل رفتار سازمانی،رهبری و استراتژی منابع انسانی،بهداشت روانشناختی،سنجش نگرش های کارکنان،روانشناسی رفتار مصرف کننده،کارکردهای مغز و حل مساله و… می پردازد. لیست کامل سرفصل های MBA روانشناسی صنعتی و سازمانی در وب سایت POSTMBA.ORG قابل مشاهده می باشد.

کلیه مدیران و کارشناسان ارشد در حوزه های خدماتی و صنعتی،مدیران و معاونین منابع انسانی شرکت ها و حوزه های مرتبط و فارغ التحصیلان دوره مدیریت،MBA,DBA می توانند با شرکت در این دوره دانش و مهارت خود را ارتقا دهند.

 

دانش روانشناسی سازمانی و صنعتی امروزه به عنوان یک دانش بسیار مهم برای مدیران منابع انسانی در کلیه سطوح مطرح می باشد،اكنون جذب و استخدام نيروي انساني ، جانشين پروري در كانون‌هاي ارزیابي سازمانی نيازمند ابزارهاي روانسنجي مي باشد و همچنين موضوعاتی مانند توسعه نگرش در مديران، تصمیم‌گيري، آموزش و پرورش تفكر انتقادي، حل مسئله و از سويي مباحث مهمي نظير انگيزش، تعهد و وفاداري سازماني، توجه به رفتار مصرف كننده، رويكردهاي نوين در بازاريابي، مديريت تعارض و استرس ازجمله مفاهيم و انديشه‌هايی است كه در دوره‌هاي روانشناسي صنعتي و سازماني مورد بحث قرار مي‌گيرد.

دوره MBA روانشناسی سازمانی با همکاری مشترک دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، به عنوان یکی از معتبرترین این دروه های برای اولین بار در کشور طراحی و اجرا می گردد.

انتظار می رود دانش پذیران پس از گذراندن این دوره یکساله با اصول کلی روانشناسی عمومی،ابزارهای روان تحلیل گری در حوزه شخصیت،روانشناسی رفتار مشتری،رفتار سازمانی،شیوه های نوین بازاریابی از رویکرد عصب روانشناختی،مدیریت تعارض،کاربردهای روانشناسی در کسب و کار آشنا شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مرکز دوره های تخصصی دانشکده مدیریت به آدرس https://postmba.orgمراجعه نمایید.

درباره نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه